Skip to main content
Strefa wiedzy » Jestem w ciąży » Czym są mdłości w ciąży – jak sobie z nimi radzić?

Jak najczęściej wyglądają mdłości w ciąży?

Mdłości w ciąży stanowią częste, naturalne zjawisko, które dotyczy ponad połowy kobiet: większości pierworódek, a także kobiet w ciążach mnogich. Umiarkowane mdłości w ciąży nie stanowią powodu do obaw. Wręcz przeciwnie – to normalny sygnał z organizmu, który informuje o prawidłowym przebiegu ciąży. Dla wielu pań to właśnie mdłości stanowią pierwszy sygnał informujący o ciąży. Najczęściej mdłości w ciąży wiążą się z porannym bieganiem do toalety. Z tego powodu to właśnie rano mdłości w ciąży są najbardziej uciążliwe. Niektórym kobietom dolegają one jednak przez cały dzień, a nawet w nocy. Przyszłe mamy stają się bardziej wyczulone na niektóre zapachy, które mogą powodować mdłości. Drażnią je nawet te, które dotychczas były przyjemne, na przykład perfum czy jedzenia. Mdłościom w ciąży może również towarzyszyć metaliczny posmak w ustach.

Przyczyny

Za mdłości w ciąży u kobiet odpowiadają zmiany hormonalne. Przede wszystkim w organizmie kobiety pojawia się hormon ciążowy wydzielany przez trofoblast (błonę płodową). Hormon o nazwie gonadotropina kosmówkowa (hCG) pojawia się we wczesnym stadium zarodka, wzrastając stopniowo do końca pierwszego trymestru. Największe stężenie osiąga w 10. tygodniu ciąży, gdy mdłości na ogół są najbardziej dotkliwe. Jego zadaniem jest między innymi rozkurczowe działanie na macicę, jednak w podobny sposób wpływa także na przełyk oraz żołądek. W konsekwencji spowalnia pracę układu trawiennego, a także może powodować zgagę i wymioty. Na mdłości w ciąży może wpływać także wzrost innego hormonu: estradiolu. Ponadto u niektórych kobiet (szczególnie w kolejnych trymestrach) mdłości mogą mieć podłoże psychosomatyczne, związane ze stresem podczas ciąży i przed porodem.

Kiedy pojawiają się mdłości w ciąży?

U większości kobiet występują mdłości w ciąży, kiedy rozpoczyna się 4-7. tydzień ciąży. W znacznej części przypadków mdłości ustają około 14. tygodnia ciąży, jednak u niektórych pań mogą trwać do 22. tygodnia lub nawet dłużej, do końca ciąży. Wbrew pozorom wiele pań niemających mdłości w ciąży wcale się z tego nie cieszy. Ponieważ hormon hCG warunkuje prawidłowy przebieg ciąży, kobiety niedoświadczające mdłości w ciąży martwią się o zdrowie przyszłego dziecka. Warto jednak mieć na uwadze, że ta dolegliwość stanowi kwestię indywidualną. Dopóki pozostajesz pod kontrolą zaufanego lekarza i nie informuje on o żadnych nieprawidłowościach, nie masz powodów do zmartwień. Warto natomiast docenić swoje dobre samopoczucie.

Mdłości a niepowściągliwe wymioty ciężarnych

W przypadku długotrwałych mdłości w ciąży, którym towarzyszom wymioty, stan zdrowia kobiety i rozwijającego się w jej łonie płodu wymaga dodatkowej opieki. Wówczas mowa o tzw. niepowściągliwych wymiotach ciężarnych. Dotyczą około 1,5% kobiet w ciąży, u których wymioty w ciąży stanowią już nie tylko uciążliwą dolegliwość, ale również utrudniają normalne funkcjonowanie z wykonywaniem codziennych obowiązków na czele. Niepowściągliwym wymiotom ciężarnych mogą towarzyszyć ubytki wagi oraz mogą prowadzić do zaburzenia gospodarki elektrolitowej. Z tego względu lekarz prowadzący ciążę może zalecić:

  • preparaty przeciwwymiotne bezpieczne dla kobiet w ciąży,
  • specjalne kroplówki nawadniające,
  • dodatkową suplementację witamin
  • lub w razie potrzeby pobyt w szpitalu.

Co na mdłości w ciąży?

Ze względu na bezpieczeństwo płodu kobiety w ciąży doświadczające mdłości nie powinny przyjmować nic działająco przeciwwymiotnie bez konsultacji z lekarzem. Specjalista zaleci bezpieczny preparat dopasowany do Twoich potrzeb i poinstruuje Cię, jak prawidłowo go stosować. Jeśli często wymiotujesz w ciąży, tym ważniejsza jest Twoje właściwe odżywianie i podstawowa suplementacja folianów. Kwas foliowy to witamina, którą obowiązkowo powinny przyjmować wszystkie kobiety w ciąży, a nawet te dopiero starające się o dziecko. Ma istotny wpływ na prawidłowy rozwój układu nerwowego płodu, zmniejszając ryzyko występowania wad cewy nerwowej u dziecka. Częste wymioty mogą mieć dodatkowy, negatywny wpływ na przyswajanie kwasu foliowego przez organizm kobiety. Z tego względu warto zadbać o suplementację kwasu foliowego.

Jak sobie radzić?

Oprócz produktów dobranych przez lekarza mdłościom w ciąży możesz przeciwdziałać także na wiele domowych sposobów. Codzienne, drobne zmiany w stylu życia mogą pomóc Ci w złagodzeniu mdłości i poprawią Twoje ogólne samopoczucie. Poniżej wymieniamy najlepsze metody, jak radzić sobie z mdłościami w ciąży:

  • Jedzenie śniadania przed wstaniem z łóżka – ponieważ większość kobiet w ciąży boryka się z porannymi mdłościami, warto zadbać o wczesne śniadanie. Dostarczenie organizmowi lekkostrawnego pokarmu o poranku może zapobiec nieprzyjemnym skurczom żołądka na czczo i w konsekwencji zmniejszy lub całkowicie zniweluje mdłości. Z tego względu możesz trzymać na szafce nocnej na przykład wafle ryżowe.
  • Duże spożycie płynów – towarzyszące mdłościom wymioty mogą prowadzić do odwodnienia, dlatego dbaj o częste picie wody i delikatnych naparów ziołowych. W przypadku wymiotów zapobiegnie to także bolesnym torsjom wynikającym ze skurczów pustego żołądka.
  • Unikanie ciężkostrawnych, drażniących pokarmów – w ten sposób ułatwisz pracę swojemu żołądkowi. W codziennej diecie ogranicz spożycie przede wszystkim smażonych oraz ostrych potraw. Jeśli masz zachcianki ciążowe, staraj się nie łączyć ze sobą pokarmów mogących wywoływać wymioty, na przykład ogórków kiszonych z kefirem.
  • Małe, częstsze posiłki – wrażliwy żołądek w ciąży wymaga pewnych zmian w odżywianiu. Możesz ograniczyć ryzyko występowania mdłości i wymiotów poprzez jedzenie mniejszych porcji, jednak z większą częstotliwością. W ten sposób zapewnisz sobie pełnowartościowe odżywianie.
  • Wzmożona higiena jamy ustnej – świeży oddech ogranicza występowanie mdłości. To zasługa mentolu zawartego w paście do zębów. Z tego powodu dodatkowo warto myć zęby po każdym posiłku.

Przeczytaj też: Co sprzyja zajściu w ciążę?

Co jeszcze jest istotne?

  • Suplementacja witaminy B6 (w konsultacji z lekarzem) – jej niska podaż może mieć wpływ na częstsze występowanie mdłości w ciąży. Lekarz prowadzący ciążę zaleci Ci odpowiednie dawkowanie suplementu diety.
  • Unikanie stresu – ponieważ u niektórych kobiet mdłości w ciąży mają także podłoże psychosomatyczne, należy zadbać o swoje dobre samopoczucie. Postaw na wypoczynek i relaks, których niezaprzeczalnie potrzebujesz. Możesz rozważyć także wsparcie psychoterapeuty.
  • Masaże relaksacyjne i akupunktura – odprężenie ciała pomoże Ci uspokoić także rozchwiany układ trawienny. Kobiety w ciąży chętnie korzystają z masaży i akupunktury po to, by ograniczyć mdłości i poprawić swoje samopoczucie.
  • Napary z imbiru – wśród licznych, pozytywnych dla zdrowia właściwości imbiru wymienić można również działanie przeciwwymiotne. Z tego powodu możesz zaparzać go wrzątkiem lub dodawać go do różnych potraw.
  • Świeże powietrze – codzienne spacery, wietrzenie pomieszczeń czy choćby wyjście na balkon pomogą Ci na miarowe, głębokie oddychanie świeżym powietrzem. W ten sposób możesz ograniczyć występowanie mdłości i uporać się z tymi, które aktualnie Ci doskwierają.
  • Odpoczynek – każda kobieta przechodzi przez ciążę na swój własny sposób. Jeśli doświadczasz mdłości w ciąży, prawdopodobnie czujesz się również przemęczona. W miarę możliwości ogranicz swoje codzienne obowiązki i zadbaj o swój wypoczynek oraz długi sen.

Planujesz ciążę
lub jesteś w ciąży?

Wybierz ActiFolin® 0,8 mg

Dowiedz się więcej
ActiFolin® 0,8 mg, dla kobiet planujących ciążę i w ciąży