Skip to main content
Strefa wiedzy » Planuję ciążę » Co sprzyja zajściu w ciążę?

Najlepszy wiek na staranie się o dziecko

Średni wiek kobiety rodzącej w Polsce wzrasta. To naturalna konsekwencja odkładania ciąży na później. Pary pragną uzyskać większą stabilizację przed powiększeniem rodziny, na przykład ukończyć studia, znaleźć dobrze płatną pracę lub kupić nieruchomość na własność. Ma to wiele pozytywnych aspektów, na przykład niweluje stres kobiety podczas ciąży. Z drugiej strony warto mieć świadomość, że wraz z wiekiem nasza płodność maleje. Co sprzyja zajściu w ciążę? Za wiek optymalny dla ciąży uznaje się okres pomiędzy 20. a 25. rokiem życia. Z kolei dla kobiet w wieku powyżej 35. lat zajście w ciążę może być trudniejsze i może wiązać e się z wyższym ryzykiem komplikacji zdrowotnych.

Jak szybko zajść w ciążę – czyli czego nie robić

Po podjęciu decyzji o staraniu się o dziecko zajście w ciążę dla wielu par zaczyna stanowić priorytet. Wiele kobiet i mężczyzn zastanawia się przykładowo, co zrobić, aby zajść w ciążę za pierwszym razem. Niestety, takie myślenie nie stanowi dobrej strategii. Wywieranie nadmiernej presji w związku z poczęciem może przynieść skutek odwrotny do zamierzonego. Kobieta w tym czasie powinna skupić się bardziej na sobie. Szczególną uwagę powinna poświęcić zdrowej diecie, które utrzymuje organizm w jak najlepszej kondycji. Ponadto ważny jest również aspekt związany ze stresem. Należy mu zapobiegać i go unikać np. poprzez relaks czy odpoczynek. Nie należy zamartwiać się i ciągle myśleć o zajściu w ciąże. Dobrym pomysłem jest rozpoczęcie prowadzenia kalendarzyka, dzięki któremu kobieta będzie mogła dokładniej określić swoje dni płodne.  Mężczyzna z kolei również powinien unikać stresu i skupić się na zdrowym trybie życia, ale także na swojej partnerce. Czas starań o dziecko powinien być wspólnym czasem, w którego trakcie para skupia się na wspólnych potrzebach i przyjemnościach.   Obowiązkowa lista spraw, zanim rozpoczniecie staranie się o dziecko

Przygotowanie do ciąży to zadanie nie tylko dla kobiety, ale również dla mężczyzny. Należy odpowiednio się przygotować się zarówno do roli rodzica, jak i do samego poczęcia. Zajście w ciążę ułatwia ogólny dobry stan zdrowia obojga partnerów. Przed rozpoczęciem starań warto wykonać badania, które wskaże specjalista.  Kobiety stosujące wcześniej antykoncepcję hormonalną powinny zwrócić się do swojego ginekologa, który określi czy starania o ciąże można zacząć bezpośrednio po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych. Może zdarzyć się, że organizm będzie potrzebował czasu na uregulowanie gospodarki hormonalnej.  Przed planowaną ciążą kobieta powinna udać się także na przegląd stomatologiczny i wyleczyć ewentualne ubytki.

Jak zajść w ciążę – co sprzyja zajściu w ciążę i kiedy szanse na macierzyństwo rosną?

Chociaż nie ma złotego środka na zajście w ciążę, niektóre nawyki oraz odpowiedni styl życia mogą pomóc skrócić czas oczekiwania na zapłodnienie. Poniżej wymieniamy kluczowe działania, dzięki którym szanse na macierzyństwo rosną.

Monitorowanie cyklu miesiączkowego

Śledzenie dni płodnych jest ważne dla starań o dziecko. W przypadku „podręcznikowego” cyklu menstruacyjnego, który wynosi 28 dni, dni płodne występują między 9. a 18. dniem cyklu. U wielu kobiet cykl nie jest jednak tak regularny. Wówczas warto zapisywać informacje o miesiączkach, na przykład w specjalnym kalendarzyku menstruacyjnym na smartfonie.

Dążenie do prawidłowej masy ciała

Zarówno otyłość, jak i niedowaga mogą powodować zaburzenia owulacji u kobiet. Z tego powodu warto dążyć do unormowania masy ciała za pomocą zdrowej diety o odpowiednim bilansie kalorycznym i regularnej aktywności fizycznej.

Zdrowe odżywianie, czyli co sprzyja zajściu w ciążę

Kobiety i mężczyźni planujący dziecko powinni unikać żywności wysoko przetworzonej: słodyczy, słodkich napojów, słonych przekąsek, wędlin oraz gotowych dań typu fast food. Dieta przyszłej mamy i przyszłego taty powinna obfitować w składniki odżywcze sprzyjające płodności. To przede wszystkim kwas foliowy, kwasy omega-3, witaminy A, C i E, cynk, wapń oraz żelazo. Dodatkowo należy dbać o nawadnianie organizmu.

Zobacz też: Czym są mdłości w ciąży – jak sobie z nimi radzić?

Co sprzyja zajściu w ciążę, czyli rezygnacja z używek

Na czas starania się o dziecko należy obowiązkowo zrezygnować ze spożycia alkoholu i palenia papierosów. Przyszłe mamy powinny również ograniczyć picie kawy.

Aktywność fizyczna

Regularny wysiłek fizyczny przekłada się na sprawne funkcjonowanie całego organizmu, także jego gospodarki hormonalnej i układu rozrodczego. Kobiety starające się o dziecko powinny regularnie spacerować, mogą także pływać, jeździć na rowerze, uprawiać jogging, jogę, pilates czy aerobik.

Suplementacja

Co sprzyja zajściu w ciążę? O suplementacji kobiet starających się o ciążę decyduje lekarz ginekolog. Zazwyczaj  wskazany jest kwas foliowy (witamina B9), ponieważ stanowi on kluczowy składnik diety kobiet w ciąży, który ogranicza ryzyko wystąpienia wad cewy nerwowej u płodu. Suplementacja kwasu foliowego jest szczególnie ważna dla kobiet, które stosowały wcześniej antykoncepcję hormonalną.

Ciąża – jak się przygotować?

Jeżeli świadomie decydujesz się na macierzyństwo, warto odpowiednio przygotować się do zajścia w ciążę. W pierwszej kolejności wskazana jest wizyta u ginekologa, który dotychczas prowadził Twoja kartotekę. Lekarz oceni Twój indywidualny przypadek, a jeśli stosowałaś do tej pory antykoncepcję hormonalną,  określi, w jakim czasie od odstawienia tabletek możesz starać się o dziecko. Kwas foliowy to bardzo ważna witamina dla przyszłych mam i ich dzieci, która w znacznym stopniu ogranicza ryzyko występowania wad cewy nerwowej u płodów. Przed rozpoczęciem starań o dziecko zadbaj o zbilansowaną dietę i zdrowy styl życia. Wykonaj niezbędne badania zalecone przez ginekologa.

Planujesz ciążę
lub jesteś w ciąży?

Wybierz ActiFolin® 0,8 mg

Dowiedz się więcej
ActiFolin® 0,8 mg, dla kobiet planujących ciążę i w ciąży