Skip to main content
ActiFolin®

preparat zawierający złożone źródło folianów:

kwas foliowy oraz jego aktywną formę, WYSOKOPRZYSWAJALNY KWAS FOLIOWY NAJNOWSZEJ IV GENERACJI

Znaczenie folianów
dla dziecka w łonie matki

Foliany (w tym kwas foliowy) to związki zaliczane do witamin z grupy B. Biorą udział w procesie podziału komórek oraz pomagają w prawidłowej produkcji krwi. Są bardzo istotne dla rozwijającego się płodu, zwłaszcza w pierwszych 4. tygodniach ciąży, ponieważ niski poziom folianów u matki zwiększa ryzyko wad cewy nerwowej u dziecka*.

Cewa nerwowa to zawiązek układu nerwowego. Tworzy się przez pierwsze 28 dni ciąży. To wtedy zaczynają się kształtować najważniejsze elementy ośrodkowego układu nerwowego dziecka: mózg oraz rdzeń kręgowy. Jest to szczególny okres, w którym należy dostarczyć organizmowi folianów.

ZALECENIA
EKSPERTÓW

Według zaleceń ekspertów, każda przyszła mama, a także wszystkie kobiety w wieku rozrodczym, które potencjalnie mogą zajść w ciążę, powinny dodatkowo przyjmować foliany1.

Badania naukowe wykazały, że nawet co 2. kobieta w Polsce może nieprawidłowo przyswajać kwas foliowy1,2

kobiety

PRZYCZYNA:
MUTACJA GENU ODPOWIEDZIALNEGO
ZA SYTNEZĘ ENZYMU MTHFR

Kwas foliowy nie jest formą aktywną. Po dostaniu się do organizmu musi ulec kilku przemianom do formy aktywnej (5-MTHF), by następnie mógł zostać włączony w procesy biologiczne komórek. Do tych przemian niezbędna jest aktywność enzymu MTHFR.

Około 50% kobiet w Polsce posiada mutację genu odpowiedzialnego za syntezę MTHFR.1-2 Prowadzi to do zmiejszonej aktywności enzymu MTHFR, co obniża efektywność przekształcenia kwasu foliowego w aktywną, gotową do wykorzystania formę.

proces_przemian

Jeżeli nie jesteś pewna, czy prawidłowo przyswajasz kwas foliowy, sięgnij po oryginalny ActiFolin® od firmy Polski Lek.

ROZWIĄZANIE:
ORYGINALNY ACTIFOLIN

ActiFolin® to idealne rozwiązanie dla wszystkich kobiet planujących ciążę i w ciąży. To złożone źródło folianów, podwójne zabezpieczenie.

Oprócz kwasu foliowego zawiera również gotowy do wykorzystania wysokoprzyswajalny aktywny kwas foliowy najnowszej IV generacji.

Kwas foliowy IV generacji charakteryzuje się lepszą rozpuszczalnością i większą biodostępnością w porównaniu do innych dostępnych folianów na rynku.1

Zobacz, jak w ostatnich latach naukowcy wspinali się po schodach postępu w odkryciach naukowych. Poznaj wyjątkowy kwas foliowy najnowszej IV generacji zawarty w Actifolin®. To dziś szczyt naukowych rozwiązań.

actifolin_generacje

Actifolin® FAQ

Czym jest ActiFolin®?

ActiFolin® to innowacyjny suplement diety zawierający złożone źródło folianów, czyli kwas foliowy oraz aktywną, dobrze przyswajalną formę folianu IV generacji, posiadającego status bezpieczeństwa GRAS (Generally Recognized as Safe) przyznawany przez FDA (Agencję Żywności i Leków). ActiFolin® jest przeznaczony dla kobiet w wieku rozrodczym, zwłaszcza tych planujących ciążę oraz ciężarnych. Polecany jest szczególnie tym z nich, które mogą mieć problem z przyswojeniem tradycyjnego kwasu foliowego. Właściwa podaż tej witaminy jest niezmiernie ważna dla kobiet planujących ciążę i w czasie ciąży. Niski poziom folianów u matki jest czynnikiem ryzyka rozwoju wad cewy nerwowej u dziecka. Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca, by wszystkie kobiety w wieku rozrodczym suplementowały kwas foliowy w ilości 0,4 mg na dobę (jest to dzienne zapotrzebowanie na kwas foliowy dla osób dorosłych). Ze względu na dobrą przyswajalność preparat ActiFolin® może być zalecany w stanach zwiększonego zapotrzebowania na foliany. Jedna tabletka suplementu diety ActiFolin® zawiera 0,4 mg (ActiFolin® 0,8 mg) lub 1 mg kwasu foliowego (ActiFolin® 2 mg) oraz 0,4 mg (ActiFolin® 0,8 mg) lub 1 mg (ActiFolin® 2 mg) aktywnej formy folianu.

Dlaczego ActiFolin® warto stosować w czasie ciąży?

Ciąża to czas szczególny. Przyszła mama powinna wówczas zwrócić baczną uwagę na podaż składników odżywczych ważnych dla jej zdrowia oraz dla prawidłowego rozwoju płodu – witamin, składników mineralnych oraz niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych. Jednym z najbardziej istotnych składników diety w czasie ciąży jest kwas foliowy i foliany. Niestety, wielu kobiet w wieku rozrodczym może dotyczyć ryzyko niskiego poziomu kwasu foliowego, nie tylko ze względu na niewłaściwą dietę, ale także z uwagi na występujący genetycznie problem gorszej przyswajalności tego składnika – w Polsce problem ten może dotyczyć nawet co drugiej kobiety1. Właściwa podaż kwasu foliowego jest zaś niezbędna do tego, by układ nerwowy płodu rozwijał się prawidłowo – niski poziom folianów u matki jest czynnikiem ryzyka rozwoju wad cewy nerwowej w I trymestrze ciąży. Dlatego zaleca się uzupełniające spożycie kwasu foliowego w postaci suplementu diety w ilości przynajmniej 0,4 mg przez co najmniej jeden miesiąc przed poczęciem i trzy miesiące po zajściu w ciążę. Jest to dzienne zapotrzebowanie na kwas foliowy dla osoby dorosłej – w ciąży zapotrzebowanie na ten składniki wzrasta do około 0,8 mg, a w okresie karmienia piersią do 0,5 mg na dobę. ActiFolin® to przełomowy suplement diety zawierający złożone źródło folianów, czyli kwas foliowy oraz aktywną, dobrze przyswajalną formę folianu. Jest przeznaczony dla kobiet planujących ciążę i w czasie ciąży. Ze względu na łatwą przyswajalność innowacyjnej formy folianów wchodzących w skład preparatu ActiFolin® jest on polecany zwłaszcza dla tych przyszłych mam, które mogą mieć problem z przyswajaniem tradycyjnej formy kwasu foliowego.

Jaki skład ma ActiFolin®?

ActiFolin® to nowoczesny suplement diety z kwasem foliowym oraz innowacyjną, aktywną i gotową do wykorzystania formą folianu IV generacji. Skład preparatu to: substancje wypełniające: celuloza, sorbitole; substancja przeciwzbrylająca: poliwinylopirolidon; substancja zagęszczająca: hydroksypropylometyloceluloza; substancja przeciwzbrylająca: glikol polietylenowy; skrobia; sól glukozaminowa kwasu (6S)-5-metylotetrahydrofoliowego; kwas pteroilomonoglutaminowy; substancja zagęszczająca: hydroksypropyloceluloza; substancja przeciwzbrylająca: siarczan wapnia; trójglicerydy nasyconych kwasów tłuszczowych o średniej długości łańcucha; barwniki: tlenki i wodorotlenki żelaza.

Jedna tabletka preparatu ActiFolin® 2 mg dostarcza 1 mg kwasu foliowego oraz 1 mg aktywnej formy folianu, który posiada status bezpieczeństwa GRAS (Generally Recognized as Safe) przyznawany przez FDA (Agencję Żywności i Leków).

Ile tabletek ActiFolin® stosować dziennie?

Zalecana dzienna porcja ActiFolin® to jedna tabletka, która zawiera kwas foliowy oraz jego aktywną postać. Są to substancje należące do witamin z grupy B, niezbędne dla prawidłowej pracy układu krwiotwórczego i nerwowego. Właściwa podaż kwasu foliowego jest bardzo ważna zwłaszcza dla kobiet w wieku rozrodczym – planujących ciążę i w ciąży, szczególnie w pierwszym trymestrze. Niski poziom folianów i kwasu foliowego zwiększa ryzyko rozwoju wad cewy nerwowej u płodu. Z tego względu Polskie Towarzystwo Ginekologiczne rekomenduje suplementację kwasu foliowego w ilości 0,4 mg dziennie wszystkim paniom w wieku rozrodczym. Jedna tabletka ActiFolin® 0,8 mg zawiera 0,4 mg kwasu foliowego i 0,4 mg folianu, zaś jedna tabletka preparatu ActiFolin® 2 mg to odpowiednio 1 mg kwasu foliowego i 1 mg aktywnej formy folianu. 0,8 mg kwasu foliowego to zalecana ilość do suplementacji w czasie I trymestru ciąży, jednak decyzję, w jakiej ilości suplementować kwas foliowy, należy podjąć po konsultacji z lekarzem. ActiFolin® można przyjmować niezależnie od posiłku – po nim lub przed jedzeniem. Nie należy przekraczać zalecanej dziennej porcji do spożycia. Jedną tabletkę ActiFolin® należy połknąć (bez rozgryzania) i popić wodą. Pamiętajmy przy tym, że żaden suplement diety nie może być traktowany jako substytut zrównoważonej diety i zdrowego trybu życia.

Czy są jakieś różnice między produktami o nazwie ActiFolin®?

Suplement diety ActiFolin® z kwasem foliowym i dobrze przyswajalną aktywną formą folianu jest dostępny w dwóch rodzajach: ActiFolin® 0,8 mg oraz ActiFolin® 2 mg. Skład preparatu jest ten sam, różni się jedynie ilością kwasu foliowego i aktywnego folianu IV generacji. W produkcie ActiFolin® 0,8 mg jest to odpowiednio: 0,4 mg kwasu foliowego i 0,4 mg aktywnego folianu, zaś preparat ActiFolin® 2 mg zawiera 1 mg kwasu foliowego i 1 mg aktywnej formy folianu. ActiFolin® jest przeznaczony dla kobiet w ciąży i planujących ciążę oraz osób, które mają zwiększone zapotrzebowanie organizmu na foliany. To, który z dwóch dostępnych rodzajów produktu wybrać, zależy od zapotrzebowania na kwas foliowy oraz od tego, w jakim stopniu jest on przyswajany przez organizm z pożywienia. Wiele kobiet w Polsce może mieć uwarunkowany genetycznie problem z przyswajaniem kwasu foliowego w tradycyjnej formie. W wielu przypadkach podaż tego składnika jest dodatkowo obniżona za sprawą niewłaściwej diety. Dlatego eksperci zalecają suplementowanie kwasu foliowego i folianów wszystkim kobietom w wieku rozrodczym. Zaleca się też, by kobiety planujące ciążę wykonały badania na oznaczenie poziomu kwasu foliowego we krwi. Na tej podstawie lekarz podejmie decyzję, w jakiej ilości przyszła mama powinna przyjmować dodatkowo kwas foliowy. Pamiętajmy, że podczas ciąży zapotrzebowanie na tę witaminę wzrasta między 0,6 a 0,8 mg na dobę.

Dlaczego ActiFolin® jest wskazany dla kobiet planujących ciążę?

W ciąży wzrasta zapotrzebowanie na poszczególne składniki odżywcze: witaminy z grupy B, zwłaszcza kwas foliowy, witaminę D i jod, a także magnez, żelazo i kwasy tłuszczowe z grupy omega. Dla rozwoju układu nerwowego płodu niezbędny jest przede wszystkim kwas foliowy – jego niski poziom u matki niesie ze sobą ryzyko rozwoju wad cewy nerwowej, która kształtuje się w pierwszym trymestrze ciąży. Wiele przyszłych mam nie zdaje sobie sprawy z tego, że poziom kwasu foliowego w ich krwi w momencie zajścia w ciążę może być niewystarczający. Może to mieć związek nie tylko z niewłaściwą dietą, ale także z problemem z przyswajaniem kwasu foliowego w tradycyjnej formie, co może mieć podłoże genetyczne. ActiFolin® zawiera, oprócz kwasu foliowego, także innowacyjną, dobrze przyswajalną formę folianu. Jest zalecany dla kobiet planujących ciążę w celu uzupełnienia poziomu tych składników. ActiFolin® przeznaczony jest również dla kobiet w ciąży, kiedy zapotrzebowanie na kwas foliowy i foliany znacząco wzrasta. Przed zastosowaniem suplementu diety z kwasem foliowym warto skonsultować się z lekarzem w celu ustalenia właściwej dla nas dziennej porcji tej witaminy. Pamiętajmy też, że podstawą utrzymania dobrego stanu zdrowia jest zrównoważona dieta i zdrowy styl życia – aktywność fizyczna, sen i odpoczynek.

Czy ActiFolin® należy przyjmować przed czy po posiłku?

Suplement diety z kwasem foliowym i aktywną formą folianu ActiFolin® można przyjmować niezależnie od posiłku. Tabletkę należy połknąć i popić wodą. Wystarczy jedna tabletka dziennie – nie należy przekraczać zalecanej dziennej porcji. Na wchłanianie kwasu foliowego nie ma wpływu pora jego przyjmowania. Tabletki ActiFolin® można równie dobrze przyjmować rano, jak i wieczorem. Na przyswajalność kwasu foliowego mają natomiast wpływ niektóre napoje, na przykład kawa i mocna herbata, które mogą utrudniać wchłanianie tej witaminy. ActiFolin® zawiera aktywną, gotową do wykorzystania formę folianu IV generacji, opracowaną specjalnie dla tych kobiet, które mogą mieć problem z przyswojeniem tradycyjnego kwasu foliowego. Niemniej jednak nie zaleca się popijać tabletki kawą. Właściwa podaż kwasu foliowego jest niezmiernie ważna zwłaszcza miesiąc przed poczęciem oraz w pierwszym trymestrze ciąży.

Gdzie można kupić ActiFolin®?

ActiFolin® można kupić w aptece. Warto jednak skonsultować się z lekarzem w kwestii ilości kwasu foliowego, która jest dodatkowo zalecana do spożycia w naszym przypadku. Dla wszystkich kobiet w wieku rozrodczym rekomenduje się przyjmowanie dodatkowo 0,4 mg kwasu foliowego dziennie. Suplement diety ActiFolin® 0,8 mg zawiera 0,4 mg kwasu foliowego i 0,4 mg aktywnej formy folianu IV generacji. W ciąży zapotrzebowanie na kwas foliowy wzrasta między 0,6 a 0,8 mg na dobę. Jeśli przyszła mama ma problem z przyswajaniem tego składnika z pożywienia lub jej dieta dostarcza niewystarczającą ilość tej witaminy, w związku z czym zwiększa się jej zapotrzebowanie na kwas foliowy, odpowiedni dla niej może okazać się ActiFolin® 2 mg z 1 mg kwasu foliowego i 1 mg folianu IV generacji. Nie należy przekraczać dziennej porcji, a w razie wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem, który określi nasze zapotrzebowanie na kwas foliowy.

Co to jest kwas foliowy?

Kwas foliowy to organiczny związek chemiczny znany także pod nazwami witamin B9, witamina B11, witamina M oraz folacyna. Kwas foliowy jest niezbędny do syntezy kwasów nukleinowych, z których powstaje DNA oraz niektóre aminokwasy. Warunkuje prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu, w tym wzrost i podział komórek. Kwas foliowy wraz z witaminą B12 bierze też udział w tworzeniu krwinek czerwonych, jest więc konieczny dla układu krwionośnego i krwiotwórczego. Niewystraczająca podaż kwasu foliowego może być niekorzystna w czasie ciąży, gdy kształtuje się i rozwija układ nerwowy dziecka (cewa nerwowa). Problem z przyswajaniem folianów może dotyczyć około 50 procent populacji kobiet w Polsce1. W wielu przypadkach powodem niewystarczającej podaży witaminy B9 może być również niewłaściwa dieta. Z tego względu specjaliści zalecają dodatkowe przyjmowanie 0,4 mg kwasu foliowego dziennie dla wszystkich kobiet w wieku rozrodczym. Dobrym wyborem może okazać się suplement diety ActiFolin®, który oprócz kwasu foliowego zawiera dodatkowo aktywną formę folianu. ActiFolin® jest przeznaczony dla kobiet w ciąży i planujących ciążę, zwłaszcza tych, których dotyczy problem z właściwym przyswajaniem witaminy B9 z pożywienia.

Czym są foliany?

Foliany to witaminy z grupy B rozpuszczalne w wodzie. Jest do dość liczna grupa organicznych związków chemicznych, pochodnych pteryny, które różnią się od siebie głównie stopniem utlenienia. Nazwa „foliany” pochodzi od łacińskiego słowa „folimu”, które znaczy „liść”. Nie jest to bez powodu, ponieważ najlepszym źródłem folianów są zielone warzywa liściaste: szpinak, sałata, jarmuż, brukselka, natka pietruszki czy brokuły. Sporo folianów zawierają też warzywa strączkowe: fasola, groch, soczewica czy soja oraz owoce takie jak pomarańcze, morele i maliny. Dobrym źródłem folianów są również drożdże. Foliany są bardzo ważne dla kobiet planujących ciążę i będących w ciąży, zwłaszcza w pierwszym trymestrze. Jest tak ze względu na zwiększone zapotrzebowanie na ten składnik u przyszłych mam, a także dlatego, że niski poziom folianów i kwasu foliowego generuje ryzyko rozwoju wad cewy nerwowej u płodu. Dlatego rekomenduje się dodatkowe spożycie kwasu foliowego i folianów w postaci suplementów diety wszystkim kobietom w wieku rozrodczym. Dla kobiet planujących ciążę i kobiet w ciąży odpowiedni może okazać się suplement diety ActiFolin®, który zawiera aktywną i gotową do wykorzystania przez organizm formę folianów IV generacji oraz kwas foliowy.

Jaka jest różnica między kwasem foliowym a folianami?

Foliany to grupa organicznych związków chemicznych występujących w formie naturalnej głównie w roślinach – w warzywach i owocach. Kwas foliowy, czyli witamina B9 (znana też jako witamina B11 lub folacyna) występuje w produktach spożywczych, jednak nazwa ta zarezerwowana jest dla substancji syntetycznej otrzymywanej w laboratoriach i wchodzącej w skład np. suplementów diety. Kwas foliowy jest na ogół dobrze przyswajany, ale w niektórych przypadkach może występować uwarunkowany genetycznie problem z jego wchłanianiem, niezwiązany z dietą. Jest to niekorzystna sytuacja zwłaszcza dla kobiet w wieku rozrodczym, ponieważ niski poziom kwasu foliowego w pierwszych tygodniach ciąży może zwiększać ryzyko wad rozwojowych u dziecka – dotyczy to głównie układu nerwowego i kształtowania się cewy nerwowej. Dlatego wszystkim paniom w wieku rozrodczym, nie tylko tym planującym ciążę, zalecana jest suplementacja kwasu foliowego. Jeśli nie jesteś pewna, czy dotyczy cię problem z przyswajaniem tego składnika, dobrym wyborem może okazać się suplement diety ActiFolin®, który oprócz kwasu foliowego zawiera również aktywną formę folianu. ActiFolin® jest przeznaczony zarówno dla przyszłych mam planujących ciążę, jak i będących w jej trakcie. Kwestię ilości kwasu foliowego i folianów przyjmowanych w tym czasie zaleca się dodatkowo skonsultować z lekarzem.

Dlaczego zwłaszcza w czasie ciąży jest zwiększone zapotrzebowanie na kwas foliowy?

W czasie ciąży składniki odżywcze przyjmowane przez mamę są wykorzystywane zarówno przez jej organizm, jak i rozwijający się płód. Kwas foliowy jest niezbędny dla prawidłowego wzrostu i podziału komórek, syntezy kwasów nukleinowych oraz niektórych aminokwasów. Uczestniczy w procesach krwiotwórczych i metabolicznych oraz warunkuje prawidłową pracę układu nerwowego. Jednak najważniejszy z punktu widzenia przyszłej mamy jest udział kwasu foliowego w kształtowaniu się i rozwoju cewy nerwowej płodu. Z tego względu – ponieważ kwas foliowy wykorzystywany jest do niezwykle ważnych procesów związanych z rozwojem płodu – wzrasta zapotrzebowanie na ten składnik. Przyszła mama powinna dokładnie określić poziom kwasu foliowego we krwi przed planowanym zajściem w ciążę. Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników rekomenduje przyjmowanie kwasu foliowego w postaci suplementu diety wszystkim paniom w wieku rozrodczym w ilości 0,4 mg jako uzupełnienie naturalnej, bogatej w foliany diety. Odpowiednim sposobem może okazać się jest przyjmowanie jednej tabletki dziennie preparatu ActiFolin®, suplementu diety z kwasem foliowym i aktywną postacią folianu. Jest on rekomendowany zwłaszcza dla kobiet mających problem z przyswajaniem kwasu foliowego.

Czy suplementowanie kwasu foliowego trzeba skonsultować z lekarzem?

Przyjmowanie suplementów diety zaleca się skonsultować z lekarzem. Dotyczy to zwłaszcza przyszłych mam – zarówno tych planujących ciążę, jak i już będących w ciąży. Kwas foliowy jest niezbędny dla organizmu mamy, warunkuje też prawidłowy rozwój płodu, dlatego tak ważna jest odpowiednia jego podaż. Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca, by wszystkie kobiety w wieku rozrodczym, niezależnie od tego, czy planują w najbliższym czasie ciążę, przyjmowały dodatkowo 0,4 mg kwasu foliowego dziennie. Niestety, spora grupa pań może mieć problem z wchłanianiem tego składnika, z czego może nie zdawać sobie sprawy. Dlatego wskazane są badania na oznaczenie poziomu kwasu foliowego we krwi. Warto wykonywać je regularnie, a już koniecznie przed planowanym zajściem w ciążę. Lekarz na podstawie wyników badań określi ilość kwasu foliowego, którą powinna przyjmować przyszła mama. Zazwyczaj jest to przynajmniej miesiąc przed planowanym zajściem w ciążę i przez pierwsze trzy miesiące ciąży. Dobrym wyborem mogą okazać się preparaty zawierające w swoim składzie nie tylko kwas foliowy, ale także jego aktywną formę, jak preparat ActiFolin®.

Dlaczego wskazana jest suplementacja folianów?

Foliany to związki (witaminy) występujące przede wszystkim w zielonych warzywach liściastych i strączkowych oraz w niewielkich ilościach produkowane w przewodzie pokarmowym przez bakterie wchodzące w skład mikroflory jelitowej. Pochodną folianów jest kwas foliowy, otrzymywany syntetycznie i wchodzący w skład suplementów diety. Foliany i kwas foliowy są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu, przede wszystkim dla pracy układu krwiotwórczego i układu nerwowego oraz do wzrostu komórek. Nie zawsze jesteśmy w stanie dostarczyć odpowiednią ilość tych składników odżywczych za sprawą diety – chodzi nie tylko o błędy żywieniowe, ale także problemy z wchłanianiem kwasu foliowego. Z tego względu wskazana jest suplementacja folianów i kwasu foliowego w ilości 0,4 mg dziennie kobietom w wieku rozrodczym. Dotyczy to zwłaszcza kobiet, ponieważ kwas foliowy i foliany są niezbędne dla prawidłowego rozwoju płodu w pierwszym trymestrze ciąży. Dodatkowo w czasie ciąży zapotrzebowanie na kwas foliowy wzrasta do około 0,8 mg dziennie. Aby dostarczyć organizmowi zalecaną porcję kwasu foliowego i folianów, można sięgnąć po suplement diety ActiFolin®, przeznaczony dla kobiet w ciąży i planujących ciążę. Jest on rekomendowany zwłaszcza tym z nich, które mogą mieć problem z wchłanianiem kwasu foliowego – ActiFolin® zawiera kwas foliowy oraz aktywną formę folianu IV generacji.

Czym jest witamina B9?

Witamina B9 to nic innego jak kwas foliowy, który znany jest również pod alternatywnymi nazwami folacyna, witamina B11 oraz witamina M. Witamina B9 (kwas foliowy) jest związkiem chemicznym rozpuszczalnym w wodzie. Najlepsze naturalne źródła witaminy B9 to warzywa: szpinak, ciecierzyca, sałata, fasola, groch, korzeń i natka pietruszki, brukselka i jarmuż. Foliany zawierają również owoce takie jak morele i pomarańcze. Dobrym naturalnym źródłem witaminy B9 są również jajka, drożdże, sezam i pestki słonecznika. Należy jednak pamiętać, że obróbka termiczna produktów spożywczych sprawia, że spora ilość jest bezpowrotnie tracona. Wiele osób (nawet około 50 procent w przypadku kobiet, dla których właściwa podaż kwasu foliowego jest szczególnie ważna) może borykać się również z problemem polegającym na słabszym wchłanianiu witaminy B9. Osobom dorosłych, przede wszystkim kobietom w wieku rozrodczym, zaleca się suplementację kwasu foliowego w ilości 0,4 mg dziennie. Jest to ważne z tego względu, że kwas foliowy jest niezbędny dla prawidłowego wykształcenia się cewy nerwowej już od pierwszych dni i tygodni ciąży. Kobietom planującym ciążę i w pierwszym trymestrze ciąży, kiedy zapotrzebowanie na kwas foliowy znacząco wzrasta, rekomenduje się przyjmowanie suplementów diety z tym składnikiem. Dobrym wyborem może okazać się preparat o nazwie ActiFolin®, który zawiera kwas foliowy oraz aktywną postać folianu, dobrze przyswajalną nawet w przypadku tych osób, które mają problem z wchłanianiem kwasu foliowego.

Ile kwasu foliowego zaleca się przyjmować dziennie w ciąży i planując ciążę?

Dzienne zapotrzebowanie na kwas foliowy dla osoby dorosłej to około 0,4 mg. W ciąży zapotrzebowanie na kwas foliowy jednak wzrasta, dlatego rekomenduje się kobietom w pierwszym trymestrze suplementację kwasu foliowego w dawce 0,6 – 0,8 mg na dobę. Z kolei po 12 tygodniu i w okresie karmienia zaleca się przyjmowanie 0,6 – 0,8 mg kwasu foliowego na dobę. Według badań przeprowadzonych wśród populacji Polek w wieku rozrodczym aż 50 procent pań może mieć problem z przyswajaniem kwasu foliowego w tradycyjnej formie1. Jest to uwarunkowane genetycznie i w większości przypadków nie zdajemy sobie z tego sprawy. Tymczasem właściwa podaż i poziom kwasu foliowego są niezbędne dla prawidłowego przebiegu ciąży i rozwoju płodu, zwłaszcza w pierwszym trymestrze, gdy wykształca się cewa nerwowa. Z pomocą przyszłym mamom planującym ciążę i będącym na jej początku przychodzi suplement diety ActiFolin®, który zawiera 0,8 mg lub 2 mg kwasu foliowego oraz złożonych folianów w łatwo przyswajalnej postaci. Dzienna zalecana porcja to 1 tabletka preparatu ActiFolin® w celu uzupełnienia poziomu witaminy B9. Dla utrzymania zdrowia konieczne jest przy tym przestrzeganie zasad właściwej diety oraz zdrowego trybu życia. Planując ciążę, warto też wykonać badania na oznaczenie poziomu kwasu foliowego we krwi i skonsultować ich wyniki z lekarzem. W niektórych przypadkach może być konieczne podanie większej porcji tego składnika.

Kto powinien suplementować kwas foliowy?

Kwas foliowy jest składnikiem odżywczym niezbędnym dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Bierze udział w tworzeniu się czerwonych krwinek, przemianach komórkowych oraz warunkuje prawidłową pracę układu nerwowego. Dzienne zapotrzebowanie dorosłej osoby na kwas foliowy wynosi 0,4 mg. Jednak w u kobiet w ciąży, a także karmiących piersią wzrasta zapotrzebowanie organizmu na kwas foliowy. Suplementację kwasu foliowego powinny rozważyć osoby, które mają problem z jego wchłanianiem, których dieta jest uboga w warzywa i owoce będące najlepszym naturalnym źródłem tego składnika, a także kobiety w okresie rozrodczym, w ciąży i karmiące piersią. Polskie Towarzystwo Ginekologiczne rekomenduje przyjmowanie kwasu foliowego w ilości 0,4 mg dziennie wszystkim kobietom w wieku rozrodczym. Jest to ważne dlatego, że niski poziom kwasu foliowego na początku ciąży zwiększa ryzyko wad układu nerwowego u dziecka. Suplementowanie kwasu foliowego może uzupełnić dietę i poziom folianów w organizmie. O suplementowaniu kwasu foliowego powinny zatem pamiętać przede wszystkim kobiety planujące ciążę. Warto w tej kwestii porozumieć się z lekarzem, który na podstawie wyników badań określi nasze indywidualne zapotrzebowanie na folacynę (kwas foliowy).

Jakie objawy sugerują niedostateczną podaż kwasu foliowego?

Kwas foliowy jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania układu krwiotwórczego i nerwowego. Przy zbyt małej podaży kwasu foliowego lub gdy występują problemy z jego wchłanianiem, mogą pojawić się objawy takie jak:

  • zwiększona łamliwość kości,
  • zaburzenia wzroku,
  • mrowienie i drętwienie rąk i nóg,
  • zaburzenia pamięci i problemy z koncentracją,
  • pogorszenie nastroju,
  • bladość skóry,
  • osłabienie i zmęczenie.

Niski poziom kwasu foliowego zwiększa ryzyko pojawienia się wad rozwojowych cewy nerwowej płodu. Z uwagi na to, że właściwy poziom kwasu foliowego jest bardzo ważny zwłaszcza w początkowym trymestrze ciąży, zaleca się, by wszystkie kobiety w wieku rozrodczym przyjmowały 0,4 mg kwasu foliowego dziennie, niezależnie od diety. W przypadku gdy dieta jest uboga w produkty zawierające kwas foliowy lub gdy występują problemy z jego przyswajaniem, uzupełniająca ilość witaminy B9 przyjmowana dziennie powinna być odpowiednio większa. Dla kobiet planujących ciążę i ciężarnych dobrym wyborem może być suplement diety ActiFolin®, który zawiera kwas foliowy oraz dobrze przyswajalną aktywną formę folianu.

W jakim celu przyjmuje się kwas foliowy?

Kwas foliowy to składnik niezbędny dla naszego organizmu. Jest potrzebny między innymi dla prawidłowego przebiegu procesów przemian komórkowych, syntezy kwasów nukleinowych, z których złożone jest DNA oraz aminokwasów. Kwas foliowy jest również konieczny dla pracy układu krwiotwórczego i nerwowego. W przeważającej części składnik ten dostarczany jest z zewnątrz – jedynie śladowa jego ilość produkowana jest w jelitach przez bakterie wchodzące w skład flory bakteryjnej układu pokarmowego. Może jednak zdarzyć się tak, że nasza dieta nie będzie bogata w składniki, które są źródłem kwas foliowego. Wtedy nie dostarczamy naszemu organizmowi niezbędnej ilości witaminy B9. Jednak może nie chodzić jedynie o to, że nasza dieta jest niewłaściwie zbilansowana – część osób może mieć problem z wchłanianiem kwasu foliowego, nawet gdy w ich diecie znajdują się dobre źródła tego składnika odżywczego. Osoba dorosła potrzebuje 0,4 mg kwasu foliowego dziennie. W przypadku kobiet w ciąży jest to nawet około 0,8 mg na dobę. W czasie planowania ciąży i na jej początku właściwy poziom kwasu foliowego w organizmie przyszłej mamy jest niezwykle ważny – zbyt niska podaż może zwiększyć ryzyko wad rozwojowych cewy nerwowej u płodu. Z tego względu zaleca się suplementację kwasu foliowego dla wszystkich kobiet w wieku rozrodczym. Dobrym wyborem może okazać się suplement diety ActiFolin®, opracowany specjalnie dla kobiet planujących ciążę i ciężarnych.

Czy można przedawkować kwas foliowy?

Kwas foliowy to rozpuszczalny w wodzie związek chemiczny należący do witamin z grupy B (inna jego nazwa to witamina B9 lub B11). Jest on bardzo ważny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, dlatego nie może zabraknąć go w naszej diecie. Kwas foliowy znajdziemy przede wszystkim w zielonych warzywach liściastych (np. szpinaku, jarmużu, czy brukselce), owocach oraz jajkach. W przypadku kobiet w wieku rozrodczym zalecana jest dodatkowa suplementacja kwasu foliowego, niezależnie od tego, czy dieta jest bogata czy uboga w produkty zawierające ten składnik. Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca przyjmowanie dodatkowo 0,4 mg kwasu foliowego dziennie. Dla pań planujących ciążę i będących w ciąży dostępne są preparaty z kwasem foliowym opracowane specjalnie z myślą o nich, na przykład innowacyjny suplement diety ActiFolin® zawierający kwas foliowy i aktywną postać folianu. Zalecane jest przyjmowanie jednej tabletki ActiFolin® dziennie. Nie należy przekraczać tej ilości, jeśli jednak z jakiegoś powodu tak się stanie, nie ma powodu do obaw. Kwas foliowy, podobnie jak inne witaminy z grupy B, jest rozpuszczalny w wodzie, organizm usunie zatem jego nadmiar wraz z moczem. Nadmierne spożycie kwasu foliowego, podobnie jak innych witamin z grupy B, nie jest jednak wskazane.

Jakie są powody niedostatecznej podaży kwasu foliowego?

Główna przyczyna niedostatecznej podaży kwasu foliowego to niewłaściwa dieta. Naturalnym źródłem kwasu foliowego są świeże lub krótko gotowane warzywa i owoce. Niewielka ich ilość w diecie lub poddawanie ich długiej obróbce termicznej może sprawić, że dostarczamy organizmowi zbyt mało kwasu foliowego. Z niedostateczną podażą kwasu foliowego mają też do czynienia osoby, które mają problemem z właściwym wchłanianiem tego składnika. W wielu przypadkach nie zdają sobie one z tego sprawy, tymczasem w takiej sytuacji nawet dieta bogata w źródła kwasu foliowego może nie zaspokajać zapotrzebowania organizmu na ten składnik. Szacuje się, że problem gorszego przyswajania kwasu foliowego w tradycyjnej formie może dotyczyć nawet 50 procent kobiet w wieku rozrodczym w Polsce1. Kwas foliowy jest istotnym składnikiem diety zwłaszcza dla kobiet w okresie rozrodczym oraz planujących ciążę, ponieważ zbyt niski poziom kwasu foliowego na początku ciąży (w pierwszym trymestrze) zwiększa ryzyko wad rozwojowych układu nerwowego u dziecka. Dlatego kobietom w tym okresie zaleca się dodatkową suplementację kwasu foliowego. Jeśli planujesz ciążę lub jesteś w ciąży, dobrym sposobem na uzupełnienie kwasu foliowego może okazać się ActiFolin®, przełomowy suplement diety zawierający kwas foliowy i łatwo przyswajalną postać folianów w aktywnej formie.

Z czym nie należy łączyć kwasu foliowego?

Kwas foliowy to witamina rozpuszczalna w wodzie i niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Na jego wchłanianie niekorzystny wpływ może mieć:

  • spożywanie alkoholu,
  • palenie papierosów,
  • nadmierne picie kawy i mocnej herbaty.

Na wchłanianie kwasu foliowego korzystny wpływ mają natomiast produkty zawierające witaminę C i witaminy z grupy B – składniki te są niezbędne dla prawidłowego przyswajania kwasu foliowego. W celu uzupełnienia diety w kwas foliowy można sięgnąć po suplement diety ActiFolin®. Jest on opracowany z myślą o kobietach planujących ciążę i ciężarnych oraz zawiera, oprócz kwasu foliowego, także aktywną i gotową do wykorzystania postać folianu.

Czy suplementy z kwasem foliowym lepiej jest brać rano czy wieczorem?

Pora dnia, gdy przyjmujemy suplement diety z kwasem foliowym, nie ma znaczenia – jego przyswajanie jest takie samo zarówno rano, jak i wieczorem. Nie powinniśmy natomiast łączyć kwasu foliowego z niektórymi składnikami naszej diety, na przykład kawą czy herbatą, ponieważ mogą one zmniejszać przyswajanie kwasu foliowego. Tabletkę z kwasem foliowym zaleca się popić wodą. Kwas foliowy jest szczególnie ważny dla kobiet w ciąży – niski poziom tego składnika w pierwszym trymestrze zwiększa ryzyko wad rozwojowych cewy nerwowej u płodu. Dla przyszłych mam planujących ciążę oraz kobiet ciężarnych dobrym wyborem może okazać się suplement diety ActiFolin® z kwasem foliowym oraz aktywną, gotową do wykorzystania formą folianu. Zalecana ilość to jedna tabletka ActiFolin® dziennie – rano lub wieczorem.

Jakie produkty spożywcze zawierają kwas foliowy?

Kwas foliowy dostarczamy głównie z pożywieniem. Produkty zawierające najwięcej kwasu foliowego to warzywach o zielonych liściach: szpinak, jarmuż, brukselka czy kapusta. Pamiętajmy jednak, że chodzi o świeże produkty – dłuższa niż 15 min obróbka termiczna pozbawia je znacznej ilości składników odżywczych, w tym kwasu foliowego. Sporo kwasu foliowego zawierają również warzywa strączkowe: biała fasola, groch czy ciecierzyca. Dobrym źródłem kwasu foliowego są także owoce: morele, maliny, pomarańcze. Kwas foliowy znajdziemy również w jajach, drożdżach, grzybach, a także, w nieco mniejszej ilości, w mleku. Dorosły człowiek potrzebuje około 0,4 mg kwasu foliowego dziennie, a ilość tego składnika zmagazynowanego w organizmie powinna wynosić około 5–10 mg. W ciąży i w czasie karmienia piersią zapotrzebowanie na kwas foliowy znacznie wzrasta i jeśli jednocześnie nie wzrośnie podaż tego składnika, organizm szybko wyczerpie zmagazynowany zapas. Należy w tym miejscu podkreślić, że w niektórych przypadkach samo stosowanie diety bogatej w kwas foliowy może nie być wystarczające z uwagi na uwarunkowania genetyczne dotyczące mutacji enzymu, który odpowiada za przekształcenie folianów w ich aktywną formę. Dobrym rozwiązaniem zatem może okazać się uzupełnienie diety poprzez suplementację kwasu foliowego. Powinny pamiętać o tym zwłaszcza kobiety planujące ciążę, gdyż prawidłowy poziom kwasu foliowego jest szczególnie istotny dla płodu w pierwszym trymestrze ciąży. Specjalnie z myślą o tych kobietach stworzony został innowacyjny preparat ActiFolin®, który zawiera kwas foliowy oraz dobrze przyswajalną, aktywną postać folianu, co jest ważne zwłaszcza dla tych kobiet, które mają problem z wchłanianiem kwasu foliowego w tradycyjnej formie.

Czy kawa i herbata mają wpływ na przyswajanie kwasu foliowego?

Kawa i herbata mogę mieć niekorzystny wpływ na przyswajanie kwasu foliowego, utrudniając jego wchłanianie. Z tego względu nie zaleca się picia nadmiernej ilości kawy i mocnej herbaty zwłaszcza kobietom w ciąży, dla których prawidłowa podaż kwasu foliowego jest niezmiernie ważna z uwagi na rozwój płodu. Oczywiście kawa czy herbata raz dziennie nie zaszkodzą, ale warto ograniczyć spożycie tych napojów do minimum. Niezależnie od diety i nawyków żywieniowych wszystkim kobietom w wieku rozrodczym zaleca się suplementowanie kwas foliowego w ilości 0,4 mg dziennie. Planując ciążę oraz w pierwszym trymestrze ciąży, warto przyjmować preparat opracowany specjalnie z myślą o przyszłych mamach, na przykład suplement diety ActiFolin®. Zawiera on oprócz kwasu foliowego także gotową do wykorzystania i dobrze przyswajalną postać folianu, dlatego jest polecany zwłaszcza przy problemach z wchłanianiem kwasu foliowego. Przed rozpoczęciem suplementacji kwasem foliowym warto wykonać badania na oznaczenie poziomu tej witaminy, jak również na oznaczenie poziomu witaminy B12.

Jaka jest inna nazwa kwasu foliowego?

Nazwa „kwas foliowy”, podobnie jak jej synonim „folacyna” pochodzi od łacińskiego słowa „folium”, które znaczy „liść” – z uwagi na to, że najlepszym źródłem kwasu foliowego są warzywa o zielonych liściach. Inne nazwy kwasu foliowego to witamina B9, witamina B11 oraz witamina M. Nazwa „kwas foliowy” używana bywa również zamiennie z nazwą „foliany”, jednak te ostatnie tworzą znacznie szerszą grupę związków chemicznych, występujących naturalnie w warzywach, owocach i innych produktach spożywczych. Kwas foliowy otrzymywany syntetycznie wchodzi w skład preparatów jak np. suplementy diety, stosowanych w celu uzupełnienia poziomu tego składnika w organizmie. Dodatkowe przyjmowanie kwasu foliowego jest rekomendowane wszystkim kobietom w wieku rozrodczym z uwagi na fakt, że zbyt niski poziom tej witaminy na początkowym etapie ciąży zwiększa ryzyko wystąpienia wad cewy nerwowej płodu. Dla kobiet planujących ciążę dobrym wyborem może okazać się przyjmowanie jednej tabletki dziennie suplementu diety ActiFolin®, w którego skład wchodzi kwas foliowy oraz aktywna postać folianu. ActiFolin® przeznaczony jest również do uzupełniania poziomu kwasu foliowego w czasie ciąży.

Czy kwas foliowy i witamina B12 to to samo?

Kwas foliowy i witamina B12 należą do tej samej grupy witamin, czyli grupy B, jednak są to inne związki. Inna nazwa kwasu foliowego to witamina B9 lub witamina B11 – a zatem nie jest to to samo co witamina B12, której inna nazwa to kobalamina. Działanie tych dwóch związków chemicznych jest jednak podobne: obydwie witaminy są niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania układu krwiotwórczego i układu nerwowego. Inne są natomiast źródła pozwalające dostarczyć organizmowi witaminę B12 i kwas foliowy. Witaminę B12 zawierają przede wszystkim produkty pochodzenia zwierzęcego, głównie podroby, np. wątróbka cielęca, a także mięso czerwone (wołowina, cielęcina), drób, wieprzowina ryby i jaja. Nieco mniejsze ilości witaminy B12 mają wędliny oraz mleko i przetwory mleczne. Warzywa i owoce zawierają śladowe ilości tej witaminy, dlatego przy diecie wegetariańskiej i wegańskiej zaleca się suplementowanie witaminy B12.

Kwas foliowy zawierają w największej ilości warzywa i owoce. Mniejszą jego ilość mają produkty takie jak jaja, drożdże czy mleko.

Czy można uzupełnić poziom kwasu foliowego jedynie za pomocą diety?

Aby za pomocą diety utrzymać optymalny poziom folianów we krwi, należy uwzględnić w jadłospisie produkty bogate w ten składnik, a więc przede wszystkim odpowiednie warzywa i owoce. Nasza dieta powinna zawierać zielone warzywa jak szpinak, kapusta czy jarmuż, oprócz tego powinna uwzględniać również ciecierzycę, słonecznik czy sezam. Nie można pominąć także owoców jak pomarańcze, awokado czy banany. Pamiętajmy jednak, że kwas foliowy jest wrażliwy na wysoką temperaturę: gotowanie, pieczenie i smażenie powoduje znaczną utratę tej cennej witaminy z produktów spożywczych. Wchłanianie kwasu foliowego może jednak utrudniać nadmierne picie kawy oraz mocnej herbaty, a także palenie tytoniu czy spożywanie alkoholu. Okoliczność tę należy potraktować bardzo poważnie zwłaszcza w odniesieniu do młodych kobiet. Nie bez powodu Polskie Towarzystwo Ginekologiczne rekomenduje wszystkim kobietom w wieku rozrodczym suplementowanie kwasu foliowego w ilości 0,4 mg na dobę, co pokrywa dzienne zapotrzebowanie na ten składnik dla osoby dorosłej. Niska podaż kwasu foliowego może wiązać się z ryzykiem wad rozwojowych płodu – odpowiedni poziom witaminy B9 jest ważny zwłaszcza na początku ciąży, kiedy kształtuje się cewa nerwowa. Dla kobiet planujących ciążę opracowany został suplement diety ActiFolin®, który zawiera kwas foliowy oraz dobrze przyswajalne foliany w ilości odpowiedniej dla ich potrzeb. Preparat ActiFolin® może być stosowany również w czasie ciąży, kiedy zapotrzebowanie na kwas foliowy znacząco wzrasta.

Co może mieć wpływ na przyswajanie kwasu foliowego?

Jest wiele czynników, które mogą wpływać na to, w jakim stopniu przyswajamy kwas foliowy. Wpływ ten może być negatywny lub wręcz odwrotnie – zwiększać wchłanianie witaminy B9 (kwasu foliowego).

Przyswajanie kwasu foliowego utrudniać może picie mocnej kawy i herbaty, spożywanie alkoholu oraz przyjmowanie niektórych preparatów. Należy też zwrócić uwagę na czynnik genetyczny, który może powodować problem z wchłanianiem kwasu foliowego, nawet przy prawidłowej diecie.

Pozytywny wpływ na wchłanianie kwasu foliowego ma przede wszystkim prawidłowy poziom witaminy C i witamin z grupy B w organizmie.

Niska podaż kwasu foliowego, niezależnie od jej przyczyny, ma niekorzystny wpływ na zdrowie i kondycję naszego organizmu. Zbyt niski poziom kwasu foliowego we krwi w czasie ciąży zwiększa ryzyko wad cewy nerwowej u płodu. Z tego względu zaleca się suplementację kwasu foliowego dla wszystkich kobiet w wieku rozrodczym w ilości 0,4 mg dziennie. Planując ciążę, warto wykonać badania na oznaczenie poziomu kwasu foliowego i ustalić z lekarzem odpowiednią ilość tej witaminy do przyjmowania. Przyszłe mamy mogą sięgnąć na przykład po preparat ActiFolin®, który jest dostępny w dwóch rodzajach: 0,8 mg i 2 mg kwasu foliowego + aktywne foliany.

  1. Seremak Mrozikieiwcz A. i wsp., Archives of Perinatal Medicine 19(1), 12–18, 2013.
  2. Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w zakresie stosowania witamin i mikroelementów u kobiet planujących ciążę, ciężarnych i karmiących. Ginekol. Pol. 2014, 85, 395–399.
  3. Stanowisko Zespołu Ekspertów Ministerstwa Zdrowia i Opieki Społecznej. Żyw Człow Metabol 1997;24:91–95.
  4. Dębski R., Paszkowski T., Wielgoś M., Stosowanie złożonych źródeł folianów w profilaktyce wad cewy nerwowej oraz innych zaburzeń spowodowanych niedoborami folianów w okresie planowania ciąży i w ciąży. Standardy Medyczne profilaktyka zdrowotna Nr 1. Tom 1. 2015.