Skip to main content
Strefa wiedzy » Planuję ciążę » Jakie badania zrobić, gdy planujesz ciążę i co warto suplementować?

Przede wszystkim wizyta u ginekologa

Jakie badania zrobić, gdy planujesz ciążę? Większość badań, jakie powinna wykonać kobieta planująca ciążę, odbywa się w gabinecie ginekologicznym lub jest zlecana do wykonania właśnie przez ginekologa. Po wywiadzie medycznym ginekolog przeprowadza:

  • Badanie ginekologiczne – ogląda narządy płciowe (srom, pochwę, macicę, jajniki i jajowody), pobierając ewentualne materiały do badań. Umożliwia to wykrycie różnych nieprawidłowości.
  • Cytologię – za pomocą specjalnej szczoteczki ginekolog pobiera wymaz z szyjki macicy, który jest następnie oceniany przez histopatologa. Badanie cytologiczne dostarcza informacji o występowaniu ewentualnych
  • Badanie USG – głowica emitująca ultradźwięki zostaje wprowadzona do pochwy kobiety, dając obraz stanu jej narządów wewnętrznych.
  • Badanie piersi – badanie USG umożliwia wykrycie niepokojących zmian tkanki piersi.

Dodatkowo jakie badania zrobić gdy planujesz ciążę?

Na ogół ginekolog zleca również wykonanie morfologii krwi i badania moczu, które dostarczają cennych informacji na temat ogólnego stanu zdrowia kobiety. Dodatkowo na podstawie przeprowadzonego wywiadu medycznego lekarz może zadecydować także, by pacjentka wykonała jeszcze te badania przed ciążą:

  • Badanie grupy krwi – informuje ono o ewentualnym konflikcie serologicznym pomiędzy matką a dzieckiem: jeśli matka ma czynnik Rh-, a dziecko Rh+. Badanie należy powtórzyć po zajściu w ciążę.
  • TORCH – służy do oceny ochronnego poziomu białek IgG.
  • Badanie stężenia hormonów tarczycy (TSH, FT3, FT4) – ułatwia wykluczenie potencjalnych zagrożeń i wstępną ocenę łatwości zajścia w ciążę.
  • Badanie poziomu glukozy na czczo – jeśli występuje podejrzenie zaburzeń gospodarki węglowodanowej w organizmie.
  • Badanie poziomu cholesterolu – jeśli występuje podejrzenie zaburzeń gospodarki lipidowej w organizmie
  • Badanie poziomu kreatyniny – weryfikuje prawidłową pracę nerek.
  • Badanie poziomu ALAT-u i ASPAT-u – ocena kondycji wątroby.

Na podstawie uzyskanych wyników badań kobieta dowie się, czy może bezpiecznie planować potomstwo, a także zdobędzie więcej informacji na temat tego, jak się przygotować do ciąży. Być może konieczna będzie zmiana stylu życia, utrata nadmiernej masy ciała, zdrowsza dieta i większa aktywna fizyczna. Dla kompleksowej opieki podczas ciąży najlepiej pozostać pod nadzorem ginekologa, u którego wykonywało się wcześniejsze badania przed ciążą. Jeśli planujesz zmienić ginekologa, zadbaj o dostarczenie mu pełnej dokumentacji z uzyskanymi wynikami.

Wizyta u flebologa

Oprócz konsultacji ginekologicznej niektóre kobiety powinny zasięgnąć porady także innych specjalistów. Wskazany jest między innymi flebolog, który zajmuje się oceną żył. Przed ciążą może on podjąć decyzję o wykonaniu USG Doppler naczyń krwionośnych miednicy i brzucha, aby ocenić wydolność naczyń żylnych.

Konsultacja fizjoterapeuty uroginekologicznego

Każda kobieta może udać się na wizytę do fizjoterapeuty uroginekologicznego, który ocenia kondycję mięśni dna miednicy. Specjalista zaleca specjalne ćwiczenia, które zapewniają przygotowanie do ciąży oraz porodu. Trening mięśni dna miednicy na podstawie instrukcji fizjoterapeuty uroginekologicznego poprawia także komfort codziennego funkcjonowania z dużym brzuchem. Odciąża przeponę, wyrównuje asymetrię w ciele i stymuluje ukrwienie poszczególnych narządów oraz tkanek.

Poziom witamin i minerałów – jakie badania zrobić gdy planujesz ciążę?

Celem każdej kobiety planujące powiększenie rodziny powinno być właściwe przygotowanie organizmu do ciąży. Ze względu na potencjalne niedostateczne dostarczanie wszystkich potrzebnych składników odżywczych do  organizmu  może być potrzebna  suplementacja określonych witamin i minerałów. Powszechnie wiadomo, że zdrowa i zróżnicowana dieta bogata w witaminy i składniki mineralne jest istotnym elementem życia każdej przyszłej mamy. Dlatego przed zajściem w ciążę dobrym wyborem jest zbadanie poziomów:

  • Kwasu foliowego – to jeden z kluczowych składników odżywczych podczas ciąży, którego często okazuje się za mało w diecie. Zbyt niska podaż kwasu foliowego u kobiet wynika często z ubogiej w zielone warzywa liściaste diety, ale nie tylko. Czasem kwas foliowy nie jest prawidłowo przyswajany z żywności ze względu na posiadanie mutacji genu MTHFR. Tymczasem witaminy z grupy B są szczególnie ważne zwłaszcza w 4. pierwszych tygodniach ciąży, gdy obniżają ryzyko wystąpienia wad cewy nerwowej u płodu. Foliany wspierają także prawidłowy rozwój elementów ośrodkowego układu nerwowego (mózgu i rdzenia kręgowego).
  • Witaminy B12 – szczególnie u kobiet stosujących dietę wegańską i wegetariańską obserwuje się mniejszą podaż tej witaminy. Prawidłowy poziom witaminy B12 zmniejsza uczucie zmęczenia i znużenia oraz ma pozytywny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego.
  • Witaminy D – wspomaga ona prawidłowe wchłanianie wapnia, ułatwiając rozwój układu kostnego płodu. Ma wpływ także na lepsze samopoczucie kobiety w ciąży.
  • Jodu – w ciąży zwiększa się zapotrzebowanie organizmu na jod. Wpływa na prawidłową produkcję hormonów tarczycy i jej prawidłowe funkcjonowanie.
  • Żelaza – bierze udział w procesie podziału komórek, w czasie ciąży zwiększa się jego zapotrzebowanie ze względu na pokrycie potrzeb tkanek płodu, łożyska i zwiększającej się masy hemoglobiny. .
  • Magnezu – w okresie prenatalnym ten pierwiastek przyczynia się do prawidłowego rozwoju układu kostnego płodu.
  • Kwasów tłuszczowych omega-3 – w ich skład wchodzą kwasy ALA, EPA i DHA, które Przyczyniają się również do prawidłowej pracy serca i wspomagają właściwe funkcjonowanie mózgu.

Wyniki badań

Na podstawie uzyskanych wyników badań można dokładniej dobrać odpowiednią dawkę suplementacji, a w przyszłości weryfikować jej skuteczność. Jeśli jest to koniecznie, suplementację można zacząć przed ciążą. Dotyczy to choćby kwasu foliowego, którego stosowanie warto konsultować z lekarzem. Jak podają zalecenia specjalistów, suplementację kwasu foliowego zaleca się wszystkim kobietom w wieku prokreacyjnym w dawce 0,4 mg/dobę. Specjalista pomoże dobrać odpowiednie preparaty, które charakteryzują się jak najlepszą przyswajalnością. To między innymi ActiFolin, który zawiera aktywną formę wysoko przyswajalnego kwasu foliowego 4. generacji. Należy mieć przy tym świadomość, że żaden suplement diety nie stanowi zamiennika pełnowartościowej diety i zdrowego trybu życia, o które kobiety w ciąży powinny dbać w pierwszej kolejności.

Suplementy diety nie mogą być stosowane jako substytut (zamiennik) zróżnicowanej diety. Zrównoważona dieta i zdrowy tryb życia mają istotne znaczenie dla zachowania zdrowia.

Planujesz ciążę
lub jesteś w ciąży?

Wybierz ActiFolin® 0,8 mg

Dowiedz się więcej
ActiFolin® 0,8 mg, dla kobiet planujących ciążę i w ciąży